Jak zmiękczyć wodę domowym sposobem? Metody na twardą wodę!

Woda w naszych kranach, choć według opinii inspekcji sanitarnej jest dopuszczona do bezpośredniego spożycia, wykazuje się jednak dużą twardością. Jak zmiękczyć twardą wodę w gospodarstwie bez konieczności kupowania dodatkowych urządzeń? Czy istnieją domowe metody walki z twardą wodą?

Twarda woda – uciążliwy problem gospodarstw domowych

Używanie twardej wody do mycia może powodować gorsze rozpuszczanie się substancji myjących czy szamponów. Z kolei w przypadku używania jej do celów kuchennych pozostawia ona uporczywy osad kamienny w zlewie, czajniku czy ekspresie, który po jakimś czasie wpływa także na smak napojów czy potraw. Istnieje kilka domowych sposobów na to, by obniżyć twardość wody bez uciekania się do zakupu środków takich jak filtry i dzbanki zmiękczające czy ten systemy i stacje uzdatniania wody. Należy jednak mieć na uwadze, że te sposoby nie będą tak skuteczne jak profesjonalne urządzenia i akcesoria przeznaczone do tego celu.

Jak zmiękczyć wodę domowym sposobem?

Warto jednak poznać kilka metod, jak zmiękczyć wodę na własną rękę w domowych warunkach. Są to:

Przegotowanie wody

to najpowszechniejsza metoda na pozbycie się twardości wody. Doprowadzając ją do wrzenia, powodujesz, że z wody wytrącają się minerały, wapń i magnez, które tworzą charakterystyczny, biały nalot i osad. Po przegotowaniu można także dodać do wody łyżeczkę sody oczyszczonej.

Odstanie wody

jeśli wlejemy wodę do miski lub dzbana i odstawimy na co najmniej 24 godziny, zauważymy, że osad z węglanu wapnia wytrąci się na dno naczynia, co obniży twardość wody. Jest to także zalecana metoda, żeby pozbyć się chlorowanego posmaku wody, która przy dłuższym odstaniu się ulatnia.

Zakwaszanie:

to metoda często stosowana w przypadku problemów z zakamienionym sprzętem kuchennym, która pomaga doraźnie pozbyć się osadu wapiennego. Kwasy zawarte w cytrynie, kwasku cytrynowym czy occie wchodzą w reakcje z pierwiastkami powodującymi osad i wytrącają je z wody. Roztworu octu, także winnego, czy innych substancji zakwaszających można użyć nie tylko do pozbycia się kamienia z czajnika, ale także użyć wody zmiękczonej w taki sposób do płukania odzieży lub włosów.

Miód/mleko:

to przydatne produkty, jeśli chcesz zadbać o bardziej wydajną pielęgnację ciała. Jeśli dodasz te produkty do wanny podczas kąpieli, woda będzie bardziej miękka, dzięki czemu pozbędziesz się wysuszających efektów twardej wody.

Torf

jeśli zastanawiasz się, czym zmiękczyć wodę do podlewania kwiatów, przyda Ci się torf. Na litr wody stosujemy 10 gram torfu, który zalewamy wodą i odstawiamy na kilkanaście godzin, a następnie podlewamy nią rośliny doniczkowe.